Mevcut Okul Düzenine Manifesto ASLOLAN EĞİTİMDİR

Çeviri: Doç. Dr. Fatih BEKTAŞ, Dr. Duygu ALTINOLUK, Arş. Gör. Zeynel AMAÇ,

Sayfa Sayısı: 258

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Eylül, 2021

Basim Yeri: Ankara

ISBN: 978-605-7523-93-8

Boyut: 13,5x21

%15İNDİRİM 42.50 TL Etiket Fiyatı : 50.00 TL
- +
Açıklama Özellikler Yorumlar (0)

Stanley Aronowitz ulusal bir hazine ve Against Schooling, Aronowitz’in en kült eseri. Elinizdeki bu kitap, önceki nesillerin ayrıcalıklı hiyerarşik ilişkilerini tekrarlamayan; ancak bireylerin, eğitimsel yozlaşmanın mevcut rejimini kabul etmeyi reddeden, yurttaşlığın ulusal düzeyde olabileceği gibi küresel bağlamda da ele anılabileceği konusunda yeni bilgiler ve sosyokültürel uygulamalar yaratmanın gerekliliği hususunda dahice ve tutkulu bir argüman sunuyor.  Aronowitz’in, yükseköğretimdeki öğretim elemanlarıyla öğretmenleri ortak bir mücadele için bir araya getirme amacına yönelik kahramanca çabayla yaptığı çağrıyı hem okullarımızı hem de sosyal evrenimizin dokusunu korumak için ciddiye almamız gerekiyor.

--PETER MCLAREN, UCLA

 

Mevcut Okul Düzenine Manifesto: Aslolan Eğitimdir eserinde, Stanley Aronowitz ülkemizdeki eğitimin mevcut durumu hakkında tutkulu bir dille oldukça ciddi uyarılarda bulunmaktadır. Aronowitz'e göre öğrenciler üzerinde disiplin ve kontrol artık başarının birincil kriteri haline geldi. Okulların testlere boğulduğu bir çağda, öğretmenler teste göre öğretmek zorunda kalarak öğretmen ve öğrencilerin özerklikleri ve yaratıcılıkları ellerinden alınıyor. Üniversiteler giderek daha dar bakışlı ve meslek odaklı hale geldikçe, eğitimdeki bu kriz yükseköğretime kadar uzanıyor. Mevcut eğitimin geniş biçimde toplumsal ve tarihsel dinamikler üzerinde özdüşünümsellik fırsatından yoksun olmasından dolayı Mevcut Okul Düzenine Manifesto: Aslolan Eğitimdir şunu soruyor: "Toplum en acil sorunlarını nasıl çözebilecek?" Aronowitz, okulları tekrar rayına oturtmak için yeni yaklaşımlar öneriyor.

STANLEY ARONOWITZ New York’taki CUNY Graduate Center’da Sosyolojinin Seçkin Profesörüdür. The Nation, Village Voice ve çeşitli dergilerde pek çok makalenin yazarıdır. Aronowitz, 16 Ağustos 2021 tarihinde aramızdan ayrılmıştır.

Kitap Bilgileri
Çeviri Doç. Dr. Fatih BEKTAŞ, Arş. Gör. Zeynel AMAÇ, Dr. Duygu ALTINOLUK,
Baskı Sayısı 1. Baskı
Basım Tarihi Eylül, 2021
Baskı Yeri Ankara
Ebat 13,5x21
ISBN 978-605-7523-93-8
Sayfa Sayısı 258

Bu ürün için daha önce yorum yapılmadı.

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.