Açıklama Özellikler Yorumlar (0)

Türkiye’de Matematik dersi genel olarak zor ve korkulan bir ders olarak algılanmaktadır. Bu algının oluşmasının en önemli sebebi matematiğin günlük hayattan kopuk sadece kural ve işlemlerden oluştuğu, o nedenle öğrenebilmek için çok kuvvetli bir hafıza ve ezber yeteneğinin olması gerektiği düşüncesidir. İlkokulda matematik öğretimi kitabı, bu algının kırılabilmesi için matematik öğrenme–öğretme sürecinin anlamlı, eğlenceli ve keşfedilecek bir hale getirilmesini sağlayacaktır.

Bu Kitap öğrenme-öğretme süreçlerindeki yenilik ve gelişmelere bağlı olarak 2018’de yenilenen matematik dersi (1-4) öğretim programı dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu kitabın temel amacı evrensel ve yerel, güncel öğrenme ve öğretme kuramlarını dikkate alarak öğrencilerin daha aktif olduğu, matematiksel kavram ve genellemeleri ezberlemek yerine keşfederek ve içselleştirerek matematik öğrenebilecekleri, öğrenme sürecinden zevk alacakları ve eğlenerek yapacakları yol, yöntem ve etkinlik örneklerini sunmaktır. Çocuklar bir şeyi yaparken eğleniyor ve zevk alıyorsa aynı zamanda öğreniyorlardır. Zira oynayabilmek için oyunun kurallarını öğrenmeleri gerekmektedir. Bu düşünce kitabın temel amacını oluşturmaktadır.

Bu kitapta sınıf öğretmeni adayları ve sınıf öğretmenlerinin etkili matematik öğretimini gerçekleştirmeleri için kuramsal açıklamalara, çocuklardaki matematiksel düşünce gelişimine, etkinlik örneklerine,  öğrencilerin kavram yanılgıları ve çözüm önerilerine yer verilmiştir. Bu şekilde sınıf öğretmen adaylarının gelecekte bir öğretmen olarak karşılaşacakları durumlara ilişkin matematiği öğretme bilgilerinin geliştirilmesi ve mevcut sınıf öğretmenlerinin de hâlihazırda karşılaştıkları bazı problem durumlarına cevap bulabilmelerini sağlayacaktır.

İlkokulda matematik öğretimi kitabı sınıf öğretmenleri ve sınıf öğretmeni adayları için hazırlanmış olup her bölümü genelde matematik eğitimi özelde ise ilkokul matematiği ile ilgili konu alanında çalışmaları bulunan uzmanlarca hazırlanmıştır.

Kitap Bilgileri
Baskı Sayısı 2. Baskı
Basım Tarihi Ekim, 2020
Baskı Yeri Ankara
Ebat 16x24
ISBN 978-605-7523-38-9
Sayfa Sayısı 576

Bu ürün için daha önce yorum yapılmadı.

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.