Dijital Dünyanın Çocukları (Dijital bağımlılıklar, yansımaları ve baş etme yolları)

Sayfa Sayısı: 152

Baskı Sayısı: 1. Baskı

Basım Tarihi: Aralık, 2019

Basım Yeri: Ankara

ISBN: 978-605-9278-89-8

Boyut: 13,5x21

%15İNDİRİM 18.70 TL Etiket Fiyatı : 22.00 TL
- +
Açıklama Özellikler Yorumlar (0)

Dijital teknolojiler tarafından kuşatılan insanoğlunun giderek dijital bir hayat yaşamaya başladığı görülmektedir. Dijital teknolojiler bir taraftan hayatı olabildiğince kolaylaştırırken diğer taraftan hayatı karmaşıklaştırmakta, sorunlu ve işlevsel olmayan bir hale getirebilmektedir. Dijital dünyanın yarattığı olumsuzluklardan toplumun her kesiminden bireylerin olumsuz bir şekilde etkilenebildiği görülmektedir.  

Dijital kuşatmanın en fazla etkilediği ve çoğu zaman görmezden gelinen bir kitle bulunmaktadır: Çocuklar.  Çocuklar diğer kesimlere (genç, yetişkin ve yaşlı) oranla dijital teknolojilerin olumsuz etkilerinden en fazla etkilenen kitleyi oluşturmaktadır. Ne yazık ki bu kitle çoğu zaman ebeveynleri tarafından bu dünyanın içine atılmaktadır. Gelişimlerini henüz tamamlayamayan bu küçük insanların gelişimlerine uygun olmayan uyarıcılarla karşı karşıya gelmeleri gelişim süreçlerini olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

Çocukları en fazla etkileyen dijital teknolojiler hangileridir? Televizyon bağımlılığı gibi geçmişte kaldığı düşünülen görmezden gelinen bağımlılıkların fiziksel, bilişsel, duygusal ve sosyal gelişim alanları üzerindeki etkileri nelerdir? İnternet bağımlılığı, dijital oyun bağımlılığı ve akıllı telefon bağımlılığının gelişim alanları üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir? Dijital teknolojiler sadece gelişim alanlarını mı olumsuz şekilde etkilemektedir? Bu cihazların yarattığı başka spesifik sorunlar bulunmakta mıdır? Varsa en belirgin sorunlar hangileridir? Çocuklarda dijital bağımlılık meydana gelmişse bu durumun üstesinden nasıl gelinebilir? Dijital bağımlılıklarla baş etmede kullanılan belli başlı yöntemler var mı? Aileler önleyici ruh sağlığı bağlamında ne tür tedbirler alabilirler?

Kitap Bilgileri
Baskı Sayısı 1. Baskı
Basım Tarihi Aralık, 2019
Baskı Yeri Ankara
Ebat 13,5x21
ISBN 978-605-9278-89-8
Sayfa Sayısı 152

Bu ürün için daha önce yorum yapılmadı.

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.