Çocuklarda Travma ve İstismar için Bilişsel Davranışçı Terapi: Adım Adım Müdahale Yaklaşımı

Çeviri: Prof. Dr. İsmail SEÇER, Öğr. Gör. Sümeyye ULAŞ,

Sayfa Sayısı: 160

Baskı Sayısı: 1

Basım Tarihi: Ekim, 2021

Basim Yeri: Ankara

ISBN: 978-625-8499-11-7

Boyut: 16x24

%15İNDİRİM 46.80 TL Etiket Fiyatı : 55.00 TL
- +
Açıklama Özellikler Yorumlar (0)

 

 “Bu kitap, istismara uğramış ve travmatize olmuş gençlerle çalışan terapistler için pratik bir kaynak olup travma terapisi literatürüne önemli bir katkıdır.”

Liana Lowenstein, MSW, Örselenmiş Çocuklar ve Gençler için Yaratıcı Müdahaleler kitabının yazarı

“Bu kitap, Travma Sonrası Stres Bozuklukları (TSSB) üzerine çağdaş araştırmaların modern anlayışını, pratik ve erişilebilir bir yaklaşımla klinisyenlerin kullanımına sunmaktadır.”

Prof. Dr. James Bennett Levy, Sydney Üniversitesi ve Southern Cross Üniversitesi, Avustralya

“Travma geçirmiş istismara uğramış çocuklarla çalışan terapistler için mükemmel bir rehber.”

Amanda Shea Hart, Doktora, Çocuk ve Aile Uzmanı, Adelaide, Güney Avustralya

“Son olarak, çocukluk çağı travması uzmanlık alanında çalışan uygulayıcılar için, takip etmesi kolay, seans seans pratik ve çocuk yanlısı kaynakları birleştiren bir BDT kitabı.”

Tania Cargo, Ngati Maru,  Ngati Manu, Ngapuhi, Klinik Psikolog, Yeni Zelenda 

Travma ve istismarın çocuklar üzerinde uzun süreli, akut ve zarar verici etkileri bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar, çocukların bu etkilerle baş etmelerine yardımcı olmaları noktasında Bilişsel Davranışçı Terapinin (BDT) psikoterapiden daha fazla etkili olduğunu göstermektedir.

Bu kitapta, 9-15 yaş arasındaki çocuklara ve ergenlere travma semptomlarını çözme ve baş etme becerilerini artırmada yardımcı olmak için kanıta dayalı Travma Odaklı Bilişsel Davranışçı Terapi yaklaşımına odaklanmıştır. Bu kapsamda kitap, çocuk ve ergenlerle yürütülecek 16 oturumu adım adım sunar ve sanatsal faaliyetlerin yer aldığı çalışma sayfaları ile eğlenceli aktiviteleri içerir.

Program çocuğun psikososyal bağlamını güçlendirmek, baş etme becerilerini geliştirmek, kademeli maruz kalma yoluyla travmalarını işlemek ve çocuğun sahip olabileceği özel sorunları ele almak ve travmatik semptomların tekrarını önlemek şeklinde dört aşamadan oluşmaktadır. Çocuk veya ergen terapi boyunca çalışma sayfalarını, sanatsal ürünlerini ve gerçekleştirdiği diğer etkinlikleri sakladığı bir çalışma kitabı oluşturur. Süreç bireysel terapiye uygun olarak tasarlanmış olup aynı zamanda ebeveynler ve bakıcılar içinde oturumlar içerir.

Çoğaltılabilir çalışma sayfaları ve takip etmesi kolay oturumlardan oluşan bu kitap, travma geçirmiş ve istismara uğramış çocuklarla çalışan terapistler, psikologlar, danışmanlar, sağlık profesyonelleri ve sosyal hizmet uzmanları vb. tüm uygulayıcılar için paha biçilmez bir kaynak olacaktır.

Jacqueline S. Feather, Yeni Zelanda, Auckland'daki AUT Üniversitesi'nde Psikoloji alanında Öğretim Görevlisi olarak görev yapmaktadır. Çocuklar, ergenler ve aileleri konusunda 20 yılı aşkın klinik deneyime sahip bir klinik psikologdur ve travma odaklı bilişsel davranışçı terapi müdahalelerinde özel uzmanlığa sahiptir. Kevin R. Ronan, Avustralya'daki CQ Üniversitesi'nde Psikoloji Profesörüdür. Yine çocuklar, ergenler ve aileleri konusunda yaklaşık 25 yıllık klinik deneyime sahip bir klinik psikologdur.

 

Kitap Bilgileri
Baskı Sayısı 1
Basım Tarihi Ekim, 2021
Baskı Yeri Ankara
Ebat 16x24
ISBN 978-625-8499-11-7
Sayfa Sayısı 160

Bu ürün için daha önce yorum yapılmadı.

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.