ÇEVİRMEN EDİNCİ Temel Bilgiler, Edimsel Beceriler ve Mesleki Anlayış Parametreleri

Editör(ler): Doç. Dr. Şaban KÖKTÜRK,

Sayfa Sayısı: 132

Baskı Sayısı: 1

Basım Tarihi: Mayıs, 2022

Basim Yeri: Ankara

ISBN: 978-625-8499-35-3

Boyut: 16x24

Yazar(lar): Dr. Buğra KAŞ,

%15İNDİRİM 45.90 TL Etiket Fiyatı : 54.00 TL
- +
Açıklama Özellikler Yorumlar (0)

ÇEVİRMEN EDİNCİ

Çevirmenin bilişsel kapasitesi, çevirmen edinçleri, çevirinin bilişsel yönleri günümüzde çevirmenlik mesleğinin teknoloji eşliğinde gelişmesiyle büyük önem kazandı. Çeviri sektörünün aradığı çevirmeni çeviri eğitiminin izlenceleriyle nasıl yetiştirebiliriz? Sahada gerek duyulan çevirmenin özelliklerini eğitime nasıl uygulayabiliriz? Araştırmacı Buğra Kaş’ın çeviri alanındaki güncel gelişmeler doğrultusunda sorduğu sorularla sahadan topladığı verileri değerlendirerek “yeni” çevirmen edinçlerini tartıştığı Doktora tezinin kitap olarak basılmasının alanımıza katkı sağladığına inanıyorum.

Prof. Dr. Alev BULUT

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, İngilizce Mütercim ve Tercümanlık ABD

 

AKADEMİ-SEKTÖR İŞBİRLİĞİNİN ÖNEMİ

Sakarya Üniversitesi çeviri bölümünde doktorasını yapan Buğra Kaş’ın özen ve emekle hazırladığı bu doktora tezinde çeviri, çevirmen edincinin gelişimini her yönüyle irdeleyen ve çevirmen edincine dair önerisini ayrıntısıyla sunmaktadır. Buğra Kaş önerdiği Çevirmen Edinci’nin oluşabilmesi için temel bilgilerin eksiksiz edinilmesi, edimsel becerilerin yeteri kadar geliştirilmesi ve daha çok uygulama alanında ihtiyaç duyulan ve farklılık yaratan mesleki gelişiminin tamamlanmasının altını kuvvetlice çizmekte ve eksiksiz tüm detayları sıralamaktadır. Kendisini konu seçimi ve başarılı çalışmasından dolaylı gönülden kutlarım. Bundan sonra bu alanda benzer çalışmalar yapacak genç akademisyen ve öğrencilere örnek olmasını dilerim.

Bu çalışmanın, müfredatını zenginleştirmek isteyen eğitim kurumlarına, akademisyenlere, öğrencilere, yeni mezun olup da mesleki gelişimi hedefleyen mezunlara, çeviri işletmeleri yöneticilerine ve çevirmenle çalışma ihtiyacı olan işletmelerin insan kaynakları yöneticilerine bilgi kaynağı ve rehber kitap olacağı kanaatindeyim. Çevirmen ve Çeviri İşletmecisi olarak 45 yıldır meslekleşme, örgütlenme ve sektörel yapılanmaya emek veren bir meslek insanı olarak çevirmen olmayı ve çevirmen edincini herkesin anlayacağı dilde anlatan bu çalışmayı öneriyorum.

Osman KAYA

Çeviri Derneği Başkanı, Çevirmen & İşletmeci

Kitap Bilgileri
Baskı Sayısı 1
Basım Tarihi Mayıs, 2022
Baskı Yeri Ankara
Ebat 16x24
ISBN 978-625-8499-35-3
Sayfa Sayısı 132

Bu ürün için daha önce yorum yapılmadı.

Yorum yapabilmeniz için giriş yapmanız gerekmektedir.